Треті роковини розстрілів на Майдані: коли покарають винних

Категорія: Новини України
Опубліковано: Субота, 18 лютого 2017, 09:59
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 1892

За три роки розслідування слідством встановлені загальна картина та виконавці багатьох  злочинів, скоєних під час Євромайдану, однак ці особи досі не покарані.

Про це заявив адвокат Небесної сотні Павло Дикань 17 лютого на прес-конференції у Києві.

За його словами, у справі розстрілів протестувальників під час Євромайдану продовжується збір доказів в кримінальних провадженнях, а за останній рік виявлено багато нових доказів, у тому числі зброя, з якої розстрілювали майданівців, та проведено необхідні експертизи, які важливі для розслідування.

 

На думку юриста, ще одним позитивним фактором, що впливає на хід розслідування, є правильна оцінка протиправних дій правоохоронців у вигляді кваліфікації злочинів як терористичного акту.

Втім, протягом уже трьох років організатори та виконавці цього кривавого злочину залишаються безкарними.

Адвокати констатують, що в Україні навмисно приймалось таке законодавство, аби унеможливити розслідування злочинів. Серед таких законів - закон про недопущення переслідування учасників протестних акцій. «Цей закон нівелює Конституцію та кримінальне законодавство. Його спеціально прийняли, щоб унеможливити розслідування причин та початку вчинення злочинів», - переконаний адвокат Віталій Титич.

Зокрема, через цей закон не можна притягнути до відповідальності міліціонерів, адже ті подають клопотання про закриття кримінальних справ. Втім, зазначають адвокати, без притягнення до відповідальності міліціонерів буде важко розкрити систему, яка переслідувала активістів Євромайдану.

Ще однією перепоною для покарання винних є законодавство про заочне засудження, яке в результаті може призвести до виправдання злочинців. Правозахисники переконані, що закон про заочне засудження приймався спеціально під екс-президента Віктора Януковича, а це може свідчити про вибірковість правосуддя. Це означає, що подібні вироки можуть бути оскаржені в Європейському суді з прав людини.

Окрім того, адвокати Небесної сотні вказують на декриміналізацію перевищення службовцями своїх повноважень. «Надмірна сила, розгін мітингувальників підпадають під статті 364 і 365 Кримінального кодексу України. Але через внесені зміни ця стаття працює лише тоді, коли за наслідком протиправних дій є матеріальна шкода. Наприклад, у випадку розкрадання коштів. А от коли побили людину, то яка ж тут матеріальна шкода? Ця стаття декриміналізована. У багатьох справах інкримінується ця стаття, але такі справи закриваються», - каже адвокатВікторія Дейнека.

Перепонами у пришвидшенні розслідування є багато інших факторів. «Це надзвичайна складність справ, втрата значної кількості доказів в 2014 році, втеча ключових фігурантів справ, недостатня увага керівництва держави та ГПУ до належного забезпечення слідства, відсутність співробітництва з міжнародними інституціями, правоохоронними органами країн, що мають досвід розслідування аналогічних злочинів», - заявив Павло Дикань.

Втім на системному рівні, на думку адвокатів, головною перепоною швидкому притягненню винних у злочинах до відповідальності є відсутність системних реформ та реальної люстрації у правоохоронній та судовій системах.

Так звана «велика справа Януковича», яку генеральний прокурор збирався передати до суду ще до кінця 2016 року в порядку заочного засудження, досі не передана в суд. «Насправді немає ніякої великої справи проти Януковича і бути не може. Існують окремі кримінальні справи по злочинах Януковича, проте вони не можуть бути об’єднані в одну велику справу, бо знаходяться на різних стадіях готовності, а при їх об’єднанні закінчаться строки досудового розслідування, не можна буде навіть ознайомити сторони із справою, - каже адвокат Вікторія Дейнека. - В першу чергу потрібно внести зміни до законодавства про заочне засудження, щоб виключити момент вибіркового правосуддя. Кожну окрему справу проти Януковича потрібно передавати до суду в готовому і розслідуваному стані, тоді буде результат».

Координаторка ініціативи Євромайдан-SOS Олександра Матвійчук також наголошує на необхідності гармонізації українського законодавства із міжнародним кримінальним правом для притягнення до відповідальності усіх винних у вчинених злочинах. Вона зазначила, що платформа громадських організацій «Правозахисний порядок денний» підготувала відповідний законопроект, який найближчим часом буде внесений у парламент.

«Без активної участі України у Міжнародному кримінальному суді, без ратифікації Римського статуту, вивчення та імплементації механізмів гібридного правосуддя в Україні очікувати швидкого завершення розслідування та розгляду справ не слід», - вважає Павло Дикань.

   
   
   


Ваш IP:3.236.27.143
   
@Mail.ru.