Як бердичівські православні разом з Україною йшли до Томосу?

Категорія: Новини Бердичева
Опубліковано: Неділя, 05 січня 2020, 07:38
Автор: Олесь Небайдужий
Перегляди: 3524

Об’єднавчий собор Української православної церкви розпочався 15 грудня. В ньому взяли участь Архієреї, представники кліру, миряни та ченці УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського Патріарха з відповідним проханням.

Собор здійснив церковне об'єднання, утворивши єдину помісну Православну Церкву України, і обрав предстоятеля - митрополита Київського і всієї України, Епіфанія. Після цього, 6 січня 2019 року відбулося отримання керуючим єдиної помісної автокефальної ПЦУ Томоса як документа (грамоти).

 

Президент Петро Порошенко та Вселенський Патріарх Варфоломій підписали Угоду «Про співробітництво та взаємодію між Україною та Вселенським Константинопольським Патріархатом».  Глава Української держави  наголосив, що сьогоднішній день є історичним.  

Його Всесвятість підкреслив: «Це право - мати автокефальну Церкву, і це бажання, яке ви мали багато років здійснюється у ці дні».
 «Так як це право мали інші народи Балкан, які отримали автокефалію від Матері-Церкви. Це є виключне право Матері-Церкви дарувати автокефалію, коли вона вважає за доцільне, коли всі умови готові для цього процесу», - особливо наголосив Вселенський Патріарх.

Нагадаємо, раніше депутати Верховної Ради проголосували за постанову щодо звернення Президента до вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні. Відповідне звернення уже підписали усі єпископи Української православної церкви Київського патріархату і Автокефальної церкви, а також окремі єпископи з Московського патріархату.

Бердичівські православні віряни хочуть єдності

Звернення до Вселенського Патріарха підписали депутати з різних фракцій і в нашому місті. Свободівець Олексій Побережний ініціював збір підписів на підтримку Томосу серед депутатів Бердичівської міської ради.

Звернення на підтримку православних вірян підписали Олексій Побережний (ВО «Свобода»), Анатолій Кривушин (ВО «Свобода»), Володимир Пономарчук (ВО «Батьківщина»), Володимир Осипенко (ВО «Батьківщина»), Андрій Чепіль (Патріотична партія), Станіслав Лужанський(Патріотична партія), Ніна Альвас (УКРОП) та Юлія Лефтер («Самопоміч»).

Дивно, але жоден представник в міськраді від Блоку Петра Порошенка та Опоблоку підпису під зверненням не поставили.

«Сьогодні ми всі маємо історичний шанс. Віряни, ветерани АТО та громадські діячі по Україні пишуть Вселенському Патріарху. Вважаю, що бердичівські депутати теж не повинні бути осторонь цього процесу. Створення єдиної Української помісної церкви з центром у Києві є віковічним прагненням нації», - наголосив Олексій Побережний.

Медичні працівники Житомирщини закликали Митрополита Житомирського і Новоград-Волинського УПЦ МП Никодима та Митрополита Овруцького і Коростенського УПЦ МП Віссаріона підтримати створення в Україні Єдиної Помісної церкви.

Таким чином, медики долучилися до ініціативи керівників області та міста і культурних діячів, які напередодні також звернулися до керівників єпархій УПЦ МП підтримати Єдину Помісну Церкву. Звернення підписали 525 медичних працівників Житомирської області.

 «Медичні працівники, як і священнослужителі, роблять Божу справу, повертаючи до життя людей. Кожного дня, беручи до рук скальпеля або вислуховуючи хворого, ми просимо Божої допомоги у своїй роботі. Дуже часто медики, як і священнослужителі, рятують душі від розпачу та зневіри. Тому звертаємося до вас з проханням зрозуміти всю важливість створення єдиної помісної української церкви і дати можливість кожному вірянину обрати той храм, де його душа та серце відчують Божу благодать», – йдеться у зверненні.

Цим подіям передувала Українська хода в Києві з нагоди 1030-річчя хрещення Русі, яка стала стала особливою. Це відчувалося ще на виїзді з Бердичева, коли о 6-ій ранку на трасі в напрямку Житомира їхали десятки автобусів у колоні супроводжувані поліцією. Номери вказували на те, що транспортні засоби зареєстровані у Вінницькій, Хмельницькій та навіть Херсонській областях.

Кожна хресна хода УПЦ КП 28 липня засвідчувала проукраїнський, державний характер Церкви. За підрахунками незалежного інформаційного ресурсу Бердичів СІТІ, з Бердичева та району цьогоріч на заході побувало більше 300 вірян. Це стало найчисельнішим на сьогодні представництвом бердичівлян, як і сам захід, який налічував близько 200 000 учасників у столиці.

Поїздка відбулася за сприяння Бердичівської районної державної адміністрації. Делегацію з Бердичівщини очолив Благочинний округу протоієрей Євгеній Шимченко.

В колоні на вулиці Володимирській у Києві були вище духовенство, керівники держави, уряду й армії на чолі з президентом Петром Порошенком.

Прагнення до автокефалії української православної церкви уособлювали цілі покоління патріотів з нашого міста – колишні рухівці, майданівці, свободівці, прихожани УПЦ КП та інші християни.

Першими йшли військові капелани УПЦ Київського патріархату, які становлять абсолютну більшість капеланського корпусу української армії. Вони були вбрані в новенькі підрясники кольору хакі – цей елемент облачення кілька днів тому освятив патріарх Філарет особисто у Михайлівському соборі.

Сотні національних прапорів, дуже багато людей у вишиванках, свято відчувається в усьому – навіть чисте небо, попри нещодавно дощову погоду.  

«В Україні буде, обов’язково, одна Українська православна церква. Не буде багато українських церков, а буде одна, визнана, яка увійде в молитовне спілкування з усіма православними церквами, і це наша дуже важлива перемога, бо ми до цієї перемоги йшли десятиліттями. Український народ уже об’єднався, а якщо український народ об’єднався, то його агресор північний перемогти не зможе. І тому ми цим хресним ходом святкуємо дві перемоги: створення єдиної в Україні православної церкви, правдивої української, і друга – перемога над нашим зовнішнім ворогом”, – заявив Святійший Патріарх Філарет.

Він вважає, що у разі визнання автокефалії з боку Вселенського патріарха духовенство і єпископат Московського патріархату приєднаються до української церкви.

Про це він розповів в інтерв'ю Deutsche Welle під час візиту до Брюсселя.

"Ми хочемо, щоб усе православ'я в Україні об'єдналося, щоб Росія через церкву не впливала на Україну, щоб українська Церква захищала інтереси свого народу.

І цей процес з Московським патріархатом почався, але почався знизу, тобто від самих вірних. Вони переходять в Київський патріархат, і відбувається це безболісно. Вони не відвідують московські храми, а йдуть до храмів української церкви Київського патріархату. А ось в селах, де один храм, там іде боротьба", - розповів він.

Однак ідея української церкви знаходить підтримку і в середовищі духовенства УПЦ МП, вважає Філарет.

"Ми хочемо, щоб Вселенський патріарх визнав Київський патріархат автокефальною, тобто незалежною церквою, і мав з цією церквою молитовне єднання. Якщо ми досягнемо цього, тоді єпископат і духовенство Московського патріархату в Україні приєднаються до Київського патріархату, і існування Московського патріархату в Україні припиниться", - сказав Філарет.

Протягом двох днів перебування у Брюсселі 86-річний патріарх Філарет (УПЦ КП) здійснив 17 зустрічей з представниками верхівки ЄС і НАТО. Серед них - президент Європейської Ради Дональд Туск, очільниця європейської дипломатії Федеріка Могеріні, заступник генсека НАТО Александр Вершбоу та інші. 

Православна єдність на Бердичівщині

Ще в жовтні 2016 року Бердичівщину облетіла новина, що під архіпастирський омофор архієпископа Житомирського і Овруцького Ізяслава (на той момент, а нині Паїсія), виявила бажання перейти ще одна парафія, яка раніше належала до Української Автокефальної Православної Церкви. Керуючий Житомирською єпархією УПЦ КП задовольнив прохання громади ікони Божої Матері «Скоропослушниця»  м. Бердичів (настоятель протоієрей  Микола Семенюк) та благословив надалі продовжувати своє служіння в лоні УПЦ Київського Патріархату.

Головною мотивацією прихожан стало давнє прагнення долучитися до становлення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви. Релігійна громада прийняла  рішення з дотриманням усіх вимог чинного законодавства України.

З того моменту серед православних церков на бердичівщині лишаються тільки дві: та, що досі під юрисдикцією Москви та Православна Церква України

Нагадаємо, Бердичівське Благочиння Житомирської єпархії Православної Церкви України нині налічує 10 парафій:

Свято - Преображенська парафія м.Бердичів (настоятель прот.Євгеній Шимченко), район колишнього Цукрорафінадного заводу

Свято - Іллінська парафія с.Терехове (настоятель ієрей Вадим Колос)

Свято - Димитрівська парафія с.Іванківці (настоятель ієрей Леонід Мельничук)

Свято - Успенська парафія м.Бердичів (настоятель протоієрей Василій Головчук), район Цегельного заводу

Свято - Воздвиженська парафія (настоятель ієрей Костянтин Карпенко), район магазину Дитячий світ

Святої ікони Матері Божої Скоропослушниці Бердичівської (настоятель Микола Семенюк), район М’ясокомбінату.

Храм Святого Пантелеймона Цілителя (настоятель Юрій Кирилюк), обласний госпіталь ветеранів війни.

Святого Апостола Євангелиста Луки с.Семенівка (настоятель протоієрей Василій Пупін)

Свято - Воскресенська парафія м Бердичів (духівник ієрей Вадим Колос)

Свято – Михайлівська парафія с. Буряки (настоятель ієрей Костянтин Карпенко)

Проте, найдавніші храми Бердичева, внаслідок совєцької окупації належать поки що до УПЦ Московського патріархату. Обійшовши Свято-Миколаївську церкву та Свято-Троїцький Собор інформації про це ви ніде не побачите. Навіть на пряме питання, священство відповідатиме, що це Українська православна Церква не уточнюючи свою приналежність до Московського патріархату. Довгий час вірян, таким чином вводили в оману. Проте нині, ситуація стане визначеною, адже сама релігійна громада (тобто віруючі) може вказати священнику на бажання бути в єдності з вселенським православ’ям.

Чудові новини з Константинополя

Священний Синод Вселенського Патріархату вирішив розпустити Архієпископство РПЦ в Західній Європі, скасувавши Патріарший Томос 1999 року. Про це, посилаючись на джерела, повідомляє Оrthodoxie.

"З поінформованих джерел ми дізналися, що Священний Синод Вселенського Патріархату зібрався сьогодні на Фанарі. Вони щойно вирішили розпустити Архієпископство російських православних церков в Західній Європі, скасувавши Патріарший Томос 1999 року. Офіційна заява з подробицями скоро з'явиться!", - сказано в повідомленні.

Раніше архієпископ Харіопольський Іоанн, екзарх православних російських церков у Західній Європі (Константинопольський патріархат) закликав РПЦ скасувати заборону для мирян причащатися в храмах Константинопольського патріархату.

Архієпископ зазначив, що для Архиєпископії православних російських церков, що знаходиться в юрисдикції Константинополя, рішення Московського патріархату розірвати спілкування з Константинополем - "велике страждання". Подібні дії московитів в подальшому призводитимуть лише до подальшого відходу у сектанство, яке не визнаватимуть ніде у православному світі.

Натомість, єднання українських православних нейтралізує злочинні спроби Російської православної Церкви сприяти московським окупантам на сході та сіяти розбрат серед українців. Саме тому надання Автокефалії з боку Матері-Церкви є питанням національної безпеки та міцності України. Нині, це усвідомлення стало тотальним та очевидним як для громадян, так і на міжнародному рівні.

Детальніше про Православну Церкву України можна дізнатися на сайті http://cerkva.at.ua/


 

Олексій Побережний: політичний експерт, релігієзнавець
Рішення Вселенського патріарха Варфоломія про автокефалію православної церкви в Україні матиме своїм наслідком подальше об'єднання українських православних вірян. Цей процес матиме без сумніву історичне й цивілізаційне значення не лише для України, а й для Москви. Росія втрачає весь ґрунт для пропаганди (в її релігійній складовій) на внутрішню аудиторію. Постають логічні питання на які офіційний Кремль не має відповіді. До них відносяться так звані «скрєпи», «князь Володимир, як святитель Русі», «Москва – третій Рим», «православна Росія». Сама офіційна історія Московії відсувається на більші ніж півтисячоліття. Фактично Москва втратить штучно приєднані до своєї уявної ідентичності коріння Київської Русі. Натомість, Україна, як держава посилює свою внутрішню єдність суспільства, що є особливо важливим в час війни з московським окупантом. Тепер кожен православний вірянин має свободу вибору: або піти з Російською Православною Церквою у розділення, або зі Вселенським Православ‘ям (в Помісну Українську Церкву). На наших очах нині відбувається природний процес відновлення історичної справедливості.  

   
   
   


Ваш IP:44.200.112.172
   
@Mail.ru.