Петро Гулак-Артемовський та Бердичів

Категорія: Новини Бердичева
Опубліковано: П'ятниця, 28 січня 2022, 20:34
Автор: Український інститут національної пам'яті
Перегляди: 1246

27 січня 1790 року в місті Городище на Черкащині народився Петро Петрович Гулак-Артемовський, письменник, перекладач, один із класиків нового українського письменства.

Кілька років викладав у приватних пансіонах Бердичева, вчителював у маєтках багатіїв Волині. Водночас займався самоосвітою.

 

Цікаво, що саме після «бердичівського періоду» з’явилася на світ та особливу популярність мала антикріпосницька сатирична байка «Пан та собака» (1818). Це один із найгостріших творів української літератури того часу, який діти вчать в школі. Байка написана живою розмовною мовою. Її фабула була запозичена із чотирирядкової байки польського поета Ігнація Красіцького «Пан і пес»:

Вірний пес стеріг господи, цілу ніч брехав,

А на ранок пса побили: спати не давав!

Другу ніч проспав, як мертвий; в дім забрався злодій;

А на ранок пса побили, щоб стеріг господи.

(Переклад Миколи Зерова)

Петро Гулак-Артемовський походив із козацько-старшинської родини часів гетьмана Петра Дорошенка, яка згодом отримала дворянство. Згідно ґрунтовних досліджень краєзнавця Юрія Мариновського, засновником роду є Артем Гулак, від імені та прізвища якого і походить подвійне прізвище Гулаків-Артемовських. У метричних книгах ХІХ століття його нащадки записані і Артемовськими, і Гулаками-Артемовськими.

   
   
   


Ваш IP:35.172.164.32
   
@Mail.ru.